abtb-ch: 31 stycznia 2010, 17:00 ! . 9193

Falowe wróżby – seans 2.

Niejednoznaczność rynku jest jego nieodłączną cechą i zmorą analityka. Rynek zawsze zachowuje się w sposób pozwalający mu na względnie swobodny wybór następnego kroku, co zawsze zmusza do uwzględniania kilku możliwości przy próbie jego rozpoznania.

Lecz ta niejednoznaczność jest również podstawą istnienia rynku takiego, jaki znamy – naiwnością więc byłoby szukanie sposobów na zupełną jej eliminację. Ja liczę na to, że posiądę kiedyś umiejętności pozwalające wymiernie tę niejednoznaczność ograniczyć, aby móc jak najtrafniej prognozować parametry przyszłych zachowań rynku. Temu służą wszystkie techniki analizy wykresów – dają szansę wydatnego ograniczenia obszaru niejednoznaczności, ale niemal zawsze pozostaje alternatywa, a z nią groźba popełnienia błędu.

Wizja pojedynczego lub podwójnego zygzaka, którą nakreśliłem w seansie 1. jest jedną spośród kilku spełniających reguły TFE - jest równie dobra (albo równie zła). Lecz byłaby niegodna wzmianki, gdyby nie wkomponowywała się w ogólniejszą logikę rynku, którą stara się opisać TFE. Zygzak (prosty lub złożony) musi udowodnić sens swego istnienia, jako następstwo wydarzeń wcześniejszych, i jeśli to się uda, jego uprawdopodobniona obecność będzie mogła implikować kolejne - zgodnie z elliottowskim porządkiem i logiką.

Ogólna sytuacja techniczna – hipoteza 1.

Próby pełnej analizy falowej gpw muszę dokonać w oparciu o podstawowy indeks – wig (rys.2-2). Wig20 datuje się dopiero od 16.04.1994 – trzy lata po uruchomieniu warszawskiego rynku – zawiera więc mniej informacji i daje uboższy obraz rynku. Proponowane na wykresie rozpoznanie nie wyczerpuje możliwości interpretacyjnych (niejednoznaczność), lecz wydaje się być najprostszym z tych najlepiej spełniających kryteria, o których pisałem wyżej.

Także natura rocznego spadku, poprzedzającego obecne wzrosty (rys,2-1) lepiej zdaje się wypadać jako zygzak, niż jako impuls. Tu zdecydowało plasowanie się przebiegów w kanałach trendowych (czerwone dla zygzaków, niebieski dla impulsu). Fala „b” wypada jako nieregularna – ale to nic nadzwyczajnego.

Jeśli więc przebieg wig od 23.06.1992 uznać za należący do tego samego ruchu wyższego rzędu (co nie jest pewne), to przedstawiona tu hipoteza wydaje się spójna – chyba że przeoczyłem jakieś istotne szczegóły.

© abtb-ch

~anonim • 31 stycznia 2010, 18:07 !

Koncepcja ogólnie poprawna lecz zagłębiając się w szczegóły - tragicznie udokumentowana. Te Twoje c1, c2 itd. - ni to Elliot ni to AT. Na indeksie WIG namazałeś cyfrę 2 w takim miejscu że nie wiadomo co zrobić z falami rysującymi się później. A może znalazłbyś inne, lepsze miejsce dla niej? Poza tym Twoje 3 stoi jeszcze w gorszym miejscu. Zejście od szczytu na indeksie WIG rozpoczęło się trójką ab (fala b dokładnie w tym miejscu gdzie Twoje 3), a później rozwinął się piękny impuls, z trójkątem w fali 4 oraz wydłużoną falą 5. Prawda że ładniej to wygląda?

Orkiestra wielka głośno gra i dlatego nie słychać fałszu Twojego instrumentu. Nie warto się dostroić do reszty? :)

Brak awatara

abtb-ch • 31 stycznia 2010, 22:22 !

Re: anonim (komentarz 31.01.2010, g.18:07).

Pragnę szczerze podziękować za te pozornie cierpkie skwitowanie mojego tekstu. W rzeczywistości stanowi ono dla mnie zachętę do przedstawienia alternatywnej hipotezy, która będzie uwzględniać zawarte w komentarzu sugestie - przynajmniej większość z nich. Jeśli chodzi o umiejscowienie domniemanej fali 3 na wig - jestem w stanie wykazać słuszność takiej lokalizacji wierzchołka piątej fali piątej fali (być może w następnym seansie), ale to akurat nie jest warte "kruszenia kopii" jeśli brać pod uwagę skalę głównego zagadnienia...

Jeszcze raz dziękuję za rzeczowy komentarz i pozdrawiam

abtb-ch

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników. Zarejestruj się by móc skomentować ten wpis.

Profil

Analityk: abtb-ch

  • + statystyki

  • + o sobie

Shoutbox: abtb-ch

Twoja przeglądarka ma niezainstalowany plugin Adobe Flash Player lub wyłączoną obsługę jezyka Javascript. Musisz poprawić powyższe by poprawnie wyświetlić zawartość tej strony.

« Archiwum: Sierpień 2020 »
PoWtŚrCzPtSoNd
0102
030405 06070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31